Zaczytane przedszkole.

Czytanie książek to jedna z czynności mających największy wpływ na rozwój człowieka. Systematyczne czytanie dziecku od najmłodszych lat jest fundamentem jego przyszłego sukcesu edukacyjnego.

Czytanie daje wiele korzyści i ma niezwykle dobry wpływ na rozwój dziecka i jego przyszłe osiągniecia szkolne. Aby książki stały się narzędziem wspierania jego rozwoju, konieczne jest zaangażowanie dorosłych.To od nich zależy nastawienie dziecka do czytania i to, czy ta forma spędzania czasu będzie dla niego wartością. Przede wszystkim ważne jest ukształtowanie pozytywnego stosunku dziecka do książek. Jest to możliwe w rodzinie, gdzie dorośli czytają i lubią czytać, a książki stanowią ważne źródło wiedzy i rozrywki. Konieczne jest również wczesne wyrabianie w dziecku nawyku systematycznego czytania i czerpania z tego przyjemności poprzez stworzenie rodzinnego rytuału codziennego czytania, np. przed snem lub w ramach odpoczynku, któremu towarzyszy rozmowa dotycząca tego, co zostału przeczytane lub wysłuchane przez dziecko. Kolejną możliwością rozwijania u dziecka zamiłowania do książek i czytania są również częste wizyty w bibliotece i wspólne wybieranie i wypożyczanie książek oraz ich czytanie w domu.