ZABAWA TEMATYCZNA "NA ULICY"

Dla dziecka w wieku przedszkolnym najbardziej charakterystyczną formą aktywności jest zabawa tematyczna. Obserwując zabawę dziecka, można się domyślić, czym dziecko żyje, co wie o otaczającym go świecie i ludziach. Jest to zabawa w której przyjmuje ono na siebie określone role. Tym razem dzieci miały okazję przyjąć na siebie rolę policjanta, kierowcy, pieszego. Zabawy tematyczne to małe widowisko ,w którym dzieci są „aktorami." Sama zabawa tematyczna nie może się odbywać bez zabawek i materiałów, którymi dziecko się bawi. Chętnie używane są pomoce, które ułatwiają pełnienie określonych ról. W tym przypadku doskonale sprawdziły się przedszkolne klocki oraz zrobione na zajęciach plastycznych znaki drogowe. Bardzo ważne jest to że dzieci bawią się wspólnie. Pamiętajmy więc, że nawet najładniejsza i najdroższa zabawka nie zastąpi dziecku partnerów w zabawie.

W grupie VII podczas zabawy „Na ulicy” dzieci mogły pochwalić się znajomością wybranych zasad ruchu drogowego:

·        umiejętnością bezpiecznego poruszania się po drodze

·        wiadomościami na temat miejsc, w których przechodzimy przez ulicę i co należy zrobić podczas  przechodzenia,

·        znaczenia kolorów sygnalizatora świetlnego.