WARZYWA I OWOCE ZJADAMY- WIĘC ZDROWIE WSPANIAŁE MAMY.

Promocja zdrowia oraz wyrabianie zdrowotnych nawyków to jedno z ważniejszych zadań przedszkola. Dlatego też jesienią w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy cykl zjęć o warzywach i owocach. Naszym głównym celem przeprowadzonych zajęć było zachęcanie dzieci do spożywania owoców i warzyw: świeżych oraz w postaci sałatek, szaszłyków, musów. Przygotowania do tych zajęć rozpoczęły się od zgromadzenia potrzebnych zapasów w postaci owoców i warzyw. Na ogłoszenie o gromadzeniu zapasów odpowiedziały wszystkie dzieci, dzięki czemu zebraliśmy pełen kosz witaminowych smakołyków. Po obejrzeniu  okazów naturalnych i treściwym omówieniu tematu dotyczącego  roli witamin w życiu przedszkolaka oraz ważności owoców nad słodyczami! - przeszliśmy  w poszczególnych grupach do wykonania sałatki owocowej, sałatki jarzynowej, szaszłyków owocowych,  musów owocowo- warzywnych, a także syropu z cebuli. Doskonale wiemy jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma odpowiednie odżywianie. Jednak trudno jest namówić dziecko do spożywania warzyw lub owoców. Najlepszy sposób to włączenie malucha do wspólnego przygotowywania posiłku. Dlatego też po dokładnym przygotowaniu się do pracy ( mycie rąk, owoców i warzyw), zasiedliśmy do stołów, przy których zaczęliśmy obierać, kroić, szatkować i wsypywać do dużej miski owoce i warzywa. Uwieńczeniem naszej pracy była degustacja samodzielnie wykonanej przepysznej sałatki owocowej,  sałatki jarzynowej, szaszłyków owocowych,  musu owocowo- warzywnego, oraz syropu z cebuli. Dzieci były zachwycone smakiem przygotowanych potraw i możliwością samodzielnego ich przygotowania. Czego wyrazem było szybkie znikanie zawartości talerzyka,  patyczka do szaszłyków, czy kubka - co niezmiernie cieszyło! Dokładkom nie było końca. Przedszkolaki nie zapomniały również o dostarczeniu porcji witamin pozostałym paniom z przedszkola, które też zachwycały się smakiem i zapachem świeżych owoców i warzyw. Nawet rodzice byli zdziwieni faktem zjedzenia przez ich pociechę owoców czy warzyw. Dzieci poznały także urządzenie do robienia musów - które przyniosła do przedszkola jedna z pań. Taki mus zrobiony na oczach dzieci był wielką atrakcją, zwłaszcza, że dzieci same wybierały warzywa i owoce, które miały być częścią musu. W efekcie wszystkie dzieci prosiły o dokładki. Mus był naprawdę dobry, co potwierdziły też pozostałe panie pracujące w przedszkolu. Była to dla dzieci prawdziwa lekcja zdrowego odżywiania. Podczas tych dni wszystkie dzieciaki świetnie się bawiły przy piosenkach o tematyce owocowo – warzywnej.