TRADYCJA ŚWIĄT BOZEGO NARODZENIA.

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. Jest to czas, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W  przedszkolach to również wyjątkowy okres.

Okres przedświąteczny –  to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Nauczycielki na różne sposoby przekazują dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów.

Choinka, prezenty, Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Dzieci wykonują  również świąteczne ozdoby np.: łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Młodsze dzieci wymagają sporej pomocy, ale gdy otrzymają różnokolorowe paski pocięte na kawałki, bez trudu radzą sobie ze sklejeniem łańcucha. Starsze maluchy mogą wykonywać trudniejsze ozdoby, wymagające większej sprawności manualnej. Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki, które sprawia dzieciom wiele radości ! Każdą z sal przebiera się w świąteczne dekoracje.  Dzieci z nauczycielką dekorują drzewko – zazwyczaj z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej  przez dzieci ozdób. Kolejną podtrzymaywaną w naszym przedszkolu tradycją jest pieczenie świąteczny pierniczków. Dzieci dzielnie ugniatały ciasto, rozwałkowały na cieniutkie placuszki , apotem wykrawały świąteczne kształty. Panie piekły pierniczki w piekarniku. Po wystudzeniu dzieci dekorowały swoje pierniczki lukrem, posypkami i pisakami- ciasteczka wyszły piękne i smaczne. Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, piosenki o tematyce zimowo-świątecznej,  jak również przygotowują się do Wigilii.

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą Wigilię, która jest już tradycją. Tym razem odbyła się 19 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki, recytowały wiersze. Po części artystycznej ksiądz Arkadiusz odczytał fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa, a następnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Spotkanie wigilijne zakończyło się obiadem przy pięknie zastawionych stołach. Odświętne stroje, pięknie przystrojona sala gimnastyczna, dźwięk kolęd, uroczysty obiad, słodki upominek dla każdego dziecka - to był wyjątkowy dzień.

Święta to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji i chyba najbardziej rodzinny okres w roku, a dla wielu dorosłych to czas wspomnienia przeżywanych w dzieciństwie świąt  które mają przez całe życie niezapomniany smak i koloryt.

IMG_20171219_111727.jpg

IMG_20171219_112149.jpg