Spotkanie z górnikiem

12 grudnia  nasze przedszkole odwiedził prawdziwy górnik,  emerytowany pracownik  Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Grupy IV, V, VI, VII i VIII gościły pana Kazimierza Żabówkę, który na spotkanie z przedszkolakami przybył w pełnym galowym górniczym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska nie tylko galowym czapkom górniczym,  szpadzie i odznaczeniom, ale zobaczyły też codzienny roboczy ubiór, kaski w różnych kolorach, latarki górnicze i stare lampy,  które kiedyś wykorzystywano do określania poziomu tlenu w kopalni. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory kasków,  kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały przyniesione pamiątki oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako, oraz kaski by mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie było bardzo pouczające, przybliżyło dzieciom postać tak przecież rzadko spotykaną na co dzień. Przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami.

Spotkanie zakończyły podziękowania dla gościa i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy panu Kazimierzowi za zaangażowanie i poświęcony czas.

gornik.jpg