UROCZYSTOŚĆ PRZEDSZKOLNA Z OKAZJI WIZYTY W NASZEJ GMINIE

PREZYDENTA RP- ANDREZJA DUDY.

W związku z wizytą w Naszej Gminie w małej miejscowości Stróża Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy - w naszym przedszkolu w grupach VI, VII i VIII odbyła się uroczystość przedszkolna mająca na celu przybliżenie dzieciom wiadomości związanych z odzyskaniem Niepodległości. Tu bowiem  9 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda, a także Minister Edukacji Anna Zalewska  zainaugurują Ogólnopolskie Obchody 100-lecia Niepodległości.

Przygotowując się do uroczystości dzieci w swoich grupach wykonały symbole narodowe: flagi i kotyliony  utrwalając  barwy ojczyste. Uroczystość rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego w postawie stojącej. Następnie  dzieci poznały najważniejsze osoby w Państwie – pana prezydenta, panią premier, oraz minister edukacji. Miały okazję zobaczyć pałac prezydencki i dowiedzieć się gdzie on się znajduje.

Następnie wyruszyliśmy w podróż z Warszawy do naszej Gminy, której wójtem jest Benedykt Węgrzyn.  Po obejrzeniu zdjęć i poznaniu najważniejszej osoby w Gminie dzieci zobaczyły na mapie całą Gminę a wśród wielu wsi odszukały Dobrą i Stróżę.  Właśnie tu, w wiosce Stróża w lipcu 1913 r. w dworze pokazanym dzieciom mieściła się "Pierwsza Oficerska Szkoła Związku Strzeleckiego", w której rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które wywalczyło niepodległość.  Jednym z jego wykładowców był Józef Piłsudski, którego sylwetkę również przybliżyliśmy dzieciom podczas uroczystości. Zobaczyliśmy również zdjęcia z obchodów 20-lecia odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie Szkoły Oficerskiej oraz Dwór dzisiaj, w którym mieści się obecnie Szkoła Podstawowa w Stróży.

l-23-.jpg