NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 11 listopada - to szczególna data dla narodu polskiego. Wówczas w całej Polsce, odbywają się rozmaite uroczystości, upamiętniające odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Budynek przedszkolny jak co roku udekorowany został biało-czerwonymi flagami, natomiast sala gimnastyczna zamieniona została w scenę teatralną na której dominowały barwy narodowe, symbole patriotyczne i portrety sławnych Polaków wykonane przez dzieci podczas zajęć plastycznych. Dzieci w strojach galowych, z dumą prezentowały przypięte biało-czerwone kotyliony.  Uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana została 9 listopada. Rozpoczęła ją pani Dyrektor Małgorzata Kaleta, która pokazała dzieciom otrzymaną od prezydenta RP Andrzeja Dudy flagę  i odczytała wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej  otrzymany wraz z nią list. Następnie dzieci z grupy VII zatańczyły Poloneza i odśpiewały piosenkę „Od morza aż do Tatr” ( Piosenka pochodzi z płyty: Polski Maraton artystyczny. Słowa M. Kluza, muzyka M. Kluza) z choreografią taneczną.

Kolejnym punktem akademii był konkurs recytatorski „Kto ty jesteś -Polak mały”, na który dzieci wraz ze swoimi rodzicami przygotowały wiersze patriotyczne. Mali artyści przepięknie recytowali wiersze, wśród których usłyszeć mogliśmy „Katechizm polskiego dziecka”, „Polska”, „Ojczyzna”, „11 listopada” a nawet inwokacje z Pana Tadeusza i wiele, wiele innych.  Grupy starsze zaprezentowały także piękne piosenki patriotyczne. W przerwie konkursu o godzinie 11.11 cała społeczność zgromadzona na uroczystości podejmując wyzwanie  MEN „Pobijmy razem rekord dla Niepodległej” odśpiewała Hymn Polski. Wszyscy artyści na zakończenie Konkursu recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrodzeni zostali gromkimi brawami i cukierkami za ich przygotowanie, zaangażowanie, postawę patriotyczną i artystyczny talent. 

To szczególne święto jest bardzo dobrą okazją dla dzieci, aby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę na temat historii naszego kraju, a także oddać się refleksji nad pojęciem patriotyzmu. Najmłodsi przygotowując się do tych uroczystości mieli niełatwe zadanie. Najpierw zapoznali się z niełatwą historią naszego kraju, jednak wszyscy bardzo chętnie brali udział w przygotowaniach do dzisiejszej akademii i na uznanie zasługuje fakt, że przygotowali się najlepiej jak potrafili. Zarówno pod względem wykonań, jak i odświętnego stroju.

Uroczystość zakończyła  Pani Dyrektor Przedszkola dziękując dzieciom za piękny występ, zaś przybyłym rodzicom za ich obecność oraz miłe słowa uznania.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości na facebooku naszego przedszkola.

Sponsorzy