Obszar 1

Ćwiczyć każdy może
Obszar 4
Obszar 7

OBSZAR NR 1

Wiek przedszkolny jest jednym z najważniejszych okresów rozwoju fizycznego dziecka, w którym obserwujemy jego znaczny rozwój sprawności ruchowej.  Ruch jest naturalną potrzebą wieku dziecięcego, więc nasi nauczyciele starają się w pełni zaspokoić tę potrzebę umożliwiając swoim wychowankom udział w różnorodnych formach aktywności fizycznej takich jak: zabawy i gry ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne, tańce, spacery, wycieczki, ćwiczenia, zabawy i gry na świeżym powietrzu. Dominująca w nich duża swoboda działania i możliwość wyboru rozwiązań oraz metod,  daje okazje do wszechstronnego i wielokierunkowego wpływu na organizm dziecka w celu podnoszenia jego wydolności i sprawności fizycznej.


Przykładowe scenariusze zajęć z zakresu aktywności fizycznej dzieci.

 

Scenariusz zajęć gimnastycznych nr 1 „ Wiosna się budzi ”

 

Zajęcia z grupą 5,6-latków

Miejsce: sala zajęć

Czas: 30 min

Cele:

- wspomaganie oraz kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej podczas ćwiczeń gimnastycznych;

- kształtowanie prawidłowej postawy ciała;

- dzielenie przestrzeni z innymi dziećmi, umiejętność współpracy z partnerem;

- nawiązanie bezpośrednich i życzliwych relacji dziecko- dziecko;

 

Pomoce

- laska do ćwiczeń gimnastycznych

- ławeczka

- bębenek

- płyta CD

 

Przebieg zajęć

Część wstępna

·        Przebranie się w stroje gimnastyczne;

·        Zbiórka w szeregu – czynności organizacyjno – porządkowe;

·        Rozdanie przyborów do ćwiczeń – laska do ćwiczeń gimnastycznych- czynności organizacyjne;

·        „Marsz kwiatów” w różnym tempie wystukiwanym na bębenku z przyborem niesionym przed sobą na wyprostowanych w łokciach rekach i dotykającymi kolankami przyboru w trakcie marszu po obwodzie koła – ćw. kształtujące prawidłową postawę ciała;

·        „Marsz kwiatów” w różnym tempie wystukiwanym na bębenku z przyborem na łopatkach, podtrzymywanym pomiędzy zgięciem łokci – ćw. kształtujące prawidłową postawę ciała;

 

Część główna – zabawy ruchowe:

·        „Zające”-  podskoki obunóż nad laską w przód i w tył oraz w P i L stronę pomiędzy ułożonymi na podłodze przyborami – ćw. mięśni dolnych, skoczności;

·        „Żabka” - podskoki obunóż z pozycji niskiej podpartej z wyrzutem rąk w górę pomiędzy ułożonymi na podłodze przyborami - ćw. mięśni  kończyn górnych i dolnych;

·         „Bociany” - podskoki na prawej nodze a następnie na lewej nodze pomiędzy ułożonymi na podłodze przyborami -  ćw. skoczności z el. równowagi;

·        „Żuczki” -  czworakowanie  miedzy pałeczkami - ćw. mięśni grzbietu, kończyn górnych i dolnych;

·        „Raczki” - przenoszenie ciężaru ciała na kończynach górnych i dolnych brzuszkiem do góry- ćw. mięśni grzbietu, kończyn górnych i dolnych;

·         „Rozwijamy liście” turlamy obunóż całą powierzchnia stopy laskę w tył i przód w siadzie podpartym - ćw. mięśni stopy, zapobiegające płaskostopiu;

·        „Wiosna na hulajnodze” – paluszkami chwytamy końce laski i jak kierownicą  hulajnogi kierujemy w prawo i w lewo w siadzie podpartym- ćw. kształtujące prawidłowa postawę ciała, zapobiegające płaskostopiu;

·        „Wiosenne przeciąganie” – trzymając laskę rękami za końce przekładamy przez nią nóżki i resztę ciała, czynność powtarzamy w parach obróconych do siebie plecami – ćw. kształtujące wyczucie własnego ciała, gibkość i współdziałanie z partnerem;

·        „Wiosna czy zima” – mocowanie w parach - ćw. kształtujące wyczucie ciężaru i siły i współdziałanie z partnerem;

·         „Przez rzeczkę” – przechodzenie wzdłuż ławeczki z przyborem – ćw. kształtujące  wyczucie  równowagi;

·        „Wiewióreczki” – skoki obunóż z ławeczki na podłogę i z podłogi na ławeczkę -ćw. skoczności z el. równowagi;

·        „Gąsienica” – przeciąganie ciała wzdłuż ławeczki - ćw. mięśni grzbietu i kończyn górnych.

Część końcowa

·        Zabawa uspokajająca, gimnastyczno -taneczna w parach przy muzyce- ćw. kształtujące orientację w schemacie własnego ciała oraz koordynacji słuchowo-ruchowej;

·         Przebranie stroi gimnastycznych– czynności organizacyjno – porządkowe.

Opracowała i przeprowadziła Katarzyna Węgrzyn

[Galeria zdjęć]

 

Scenariusz zajęć ruchowych nr 2 „Ruch to zdrowie i dobra zabawa”

 

Zajęcia z grupą 5,6-latków

Miejsce: sala gimnastyczna

Czas: 30 min

Cele:

- aktywny udział w zabawach  podnoszących ogólną sprawność fizyczną

-  umiejętność współdziałania w parach, grupie i w drużynie,

-   kształtowanie postawy  pozytywnej rywalizacji i godzenia się z porażką

 

Pomoce

- krążki

- skakanka

- piłeczki

-woreczek

- szarfy

- chusta animacyjna

- instrument perkusyjny

- koszyki

- płyta CD

 

Przebieg zajęć

Część wstępna

·        Przebranie się w stroje gimnastyczne;

·        Zbiórka w kole – czynności organizacyjno – porządkowe;

·        „Zabawa naśladowcza z piosenką „Gimnastyczny blues”- zabawa ożywiająca, kształtująca orientację w schemacie własnego ciała.

Część główna – zabawy ruchowe:

·        „Moje ulubione ćwiczenie”- chętne  dziecko wchodzi do koła i wykonuje swoje ulubione ćwiczenie gimnastyczne lub dowolny ruch a pozostałe dzieci naśladują- zabawa naśladowcza- ćw. ogólnorozwojowe;

·        „Szarfa niewidka” – dzieci biegają w rozsypce, na ustalony sygnał (wejście złego czarodzieja) wchodzą w środek rozłożonej szarfy na podłodze i  przeciągają szarfę przez całe ciało (co chroni je przed wzrokiem czarodzieja) – ćw. kształtujące gibkość , orientacyjno-porządkowa, bieżna;

·        „Wyścigi” – ustawiamy się na linii w szeregu w siadzie podpartym na krążku, na ustalony sygnał startujemy poruszając się za pomocą rąk i nóg w siadzie do wyznaczonej mety, zwycięscy zostają nagrodzeni brawami – ćw. mięśni dolnych i górnych kończyn, koordynacji ruchowej z el. współzawodnictwa;

·        „Leśna wyprawa” – pokonywanie toru przeszkód zgodnie ze wskazówkami nauczyciela;

§  omijanie przeszkód (krążki) skacząc obunóż- ćw. mięśni kończyn dolnych,

§  przechodzenie po linie (skakanka) nad przepaścią

– ćw. kształtujące wyczucie własnego ciała, równowagi,

§  skok z kamyka na kamień (małe obręcze)- ćw. kształtujące gibkość i koordynacje wzrokowo-ruchową,

§  przenoszenie gniazdka z pisklątkiem (woreczek) przez rzekę – ćw. równoważne z wyczuciem własnego ciała.

·        „Kamyczki w koszyczki” – podział na dwie drużyny odliczając do dwóch, ustawienie drużyn przed linią gęsiego, każdy zawodnik otrzymuje woreczek i stara się wrzucić go do swojego koszyka, zwycięża ta drużyna która w koszyku ma więcej woreczków – ćw. zręcznościowe, rzutne,  kształtujące postawę pozytywnej rywalizacji;

·        „Słońce, woda, trawa i pomidor” – zabawa z chustą animacyjną, dzieci naciągają chustę za jej końce, na podany sygnał przez nauczyciela dzieci trzymające wskazany kolor przebiegają pod chustą uniesiona w górę przez pozostałe – ćw. koordynacji słuchowo-ruchowej z el. biegu, kształtująca umiejętność współdziałania w grupie;

·        „Piłka w górę” – podrzucamy piłeczki w górę w sposób umożliwiający nam  jej złapanie- ćw. kształtujące zręczność, rzutność;

·        „Moja- twoja” – dobieramy się w pary, podajemy sobie piłeczkę rzucając z wyczuciem do siebie, na sygnał  oddalamy się od siebie – ćw. zręcznościowe, kształtujące współdziałanie w parach.

 

Część końcowa

·        „Jaka minka?” – dzieci odpowiadają na pytanie „Czy podobały Ci się dzisiejsze zabawy?” wrzucając lub wkładając piłeczkę do oznaczonego minką wybranego koszyka – zabawa odwołująca się do emocji dziecka;

·        Przebranie stroi gimnastycznych– czynności organizacyjno – porządkowe.

 

Opracowała i przeprowadziła Katarzyna Węgrzyn

 [Galeria zdjęć]

 

 

 





Sponsorzy