TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

30.12.2021

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. Jest to czas, na który czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. W  przedszkolach to również wyjątkowy okres.

Okres przedświąteczny –  to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Nauczycielki na różne sposoby przekazują dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów.

Choinka, prezenty, Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Dzieci wykonują  również świąteczne ozdoby np.: łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Młodsze dzieci wymagają sporej pomocy, ale gdy otrzymają różnokolorowe paski pocięte na kawałki, bez trudu radzą sobie ze sklejeniem łańcucha. Starsze maluchy mogą wykonywać trudniejsze ozdoby, wymagające większej sprawności manualnej. Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki, które sprawia dzieciom wiele radości ! Każdą z sal przebiera się w świąteczne dekoracje.  Dzieci                       z nauczycielką dekorują drzewko – zazwyczaj z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej  przez dzieci ozdób. Kolejną podtrzymywaną w naszym przedszkolu tradycją jest pieczenie świąteczny pierniczków. Dzieci dzielnie ugniatały ciasto, rozwałkowały na cieniutkie placuszki , a potem wykrawały świąteczne kształty. Panie piekły pierniczki w piekarniku. Po wystudzeniu dzieci dekorowały swoje pierniczki lukrem, posypkami i pisakami- ciasteczka wyszły piękne i smaczne. Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne. Dzieci uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, piosenki o tematyce zimowo-świątecznej,  jak również przygotowują się do Wigilii.

Dzieci wzięły też udział w akcji charytatywnej ,,Słodkie upominki dla starszych i samotnych”. Wszystko za sprawą pani dyrektor, która postanowiła po raz kolejny zachęcić wszystkich pracowników przedszkola i przedszkolaków do upieczenia świątecznych pierniczków dla osób starszych i samotnych w ramach wolontariatu. Nie udało by się zorganizować takiej akcji bez wsparcia rodzców, którym serdecznie dziękujemy, oraz wszystich pracowników naszego przedszkola. Do pieczenia słodkich pierników przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne, które dzielnie wycinały ciasto przygotowane według tradycyjnej receptury niezastąpionej Pani Tereni. Po wyjęciu z pieca i ostudzeniu pierniczki zostały estetycznie udekorowane i spakowane. To już właściwie tradycja, że nasze przedszkole przygotowuje taką niespodziankę dla seniorów. W ten sposób sprawiając im miłą niespodziankę, ale i też pokazując, że pamiętają o osobach starszych i samotnych, szczególnie w okresie tak rodzinnych świąt, jakimi są święta Bożego Narodzenia.

W naszym przedszkolu corocznie organizujemy uroczystą Wigilię, która jest już tradycją. Tym razem odbyła się 22 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola w swoich salach. Przed wspólnym obiadem podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Spotkanie wigilijne zakończyło się śpiewem kolęd i pastorałek. Odświętne stroje, pięknie przystrojona sale, dźwięk kolęd, uroczysty obiad, słodki upominek dla każdego dziecka – to był wyjątkowy dzień.

Święta to wspaniała okazja do przekazania dzieciom bożonarodzeniowej tradycji i chyba najbardziej rodzinny okres w roku, a dla wielu dorosłych to czas wspomnienia przeżywanych w dzieciństwie świąt  które mają przez całe życie niezapomniany smak i koloryt.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  i filmów z przygotowań do świąt i Wigilii przedszkolnej na facebooku naszego przedszkola.