Zajęcia kulinarne

05.11.2021

Realizując cykl zajęć „Od ziarenka do bochenka” dzieci zapoznały się  cyklem powstawania chleba. W grupie I i VIII przygotowały chleb. Podczas zajęć dzieci miały okazję wcielić się w rolę piekarzy. Przedszkolaki nadawały kształt  i czekały aż chlebek się upiecze. Najważniejsze, że wszyscy bawili się doskonale! Wspaniały  zapach roznosił się po całym  przedszkolu. A upieczone chleby  smakowały wspaniale!   Promocja zdrowia oraz wyrabianie zdrowotnych nawyków to jedno z ważniejszych zadań przedszkola. Dlatego też jesienią w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy cykl zajęć o warzywach i owocach. Naszym głównym celem przeprowadzonych zajęć było zachęcanie dzieci do spożywania owoców i warzyw: świeżych oraz w postaci soków, szaszłyków i pysznej szarlotki. Przygotowania do tych zajęć rozpoczęły się od zgromadzenia potrzebnych zapasów w postaci owoców i warzyw. Na ogłoszenie o gromadzeniu zapasów odpowiedziały wszystkie dzieci, dzięki czemu zebraliśmy pełen kosz witaminowych smakołyków. Po obejrzeniu  okazów naturalnych i treściwym omówieniu tematu dotyczącego  roli witamin w życiu przedszkolaka oraz ważności owoców nad słodyczami! – przeszliśmy  w poszczególnych grupach do wykonania soków owocowo- warzywnych, sałatki owocowej, szaszłyków owocowych oraz upieczenia szarlotki. Doskonale wiemy jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma odpowiednie odżywianie. Jednak trudno jest namówić dziecko do spożywania warzyw lub owoców. Najlepszy sposób to włączenie malucha do wspólnego przygotowywania posiłku. Dlatego też po dokładnym przygotowaniu się do pracy ( mycie rąk, owoców i warzyw), zasiedliśmy do stołów, przy których zaczęliśmy obierać, kroić, szatkować i wsypywać do dużej miski owoce i warzywa. Uwieńczeniem naszej pracy była degustacja samodzielnie wykonanej przepysznej sałatki owocowej,  sałatki jarzynowej szaszłyków owocowych, oraz szarlotki. Dzieci były zachwycone smakiem przygotowanych potraw i możliwością samodzielnego ich przygotowania. Czego wyrazem było szybkie znikanie zawartości talerzyka czy patyczka do szaszłyków- co niezmiernie cieszyło! Dokładkom nie było końca. Przedszkolaki nie zapomniały również o dostarczeniu porcji witamin pozostałym paniom z przedszkola, które też zachwycały się smakiem i zapachem świeżych owoców i warzyw. Nawet rodzice byli zdziwieni faktem zjedzenia przez ich pociechę owoców czy warzyw. Podczas tych dni wszystkie dzieciaki świetnie się bawiły przy piosenkach o tematyce owocowo – warzywnej.